PROF DR METİN ÖZATA
ZAYIFLAMA DIYET METABOLIZMA KILO VERME
Ana Sayfa      ZAYIFLAMA      ZAYIFLAMA HAPLARI


ZAYIFLAMA HAPLARI 
ZAYIFLAMA HAPLARI 
 


 Zayiflamak için İlaç tedavisi Endokrin doktoru kontrolünde olmalıdır. Endokrin Doktoruna sormadan bu tür ilaçlara başlamak sakıncalıdır. İlaç seçiminde iştah durumu ve diğer etkenler göz önüne alınmakta ve doktorunuz tarafından size uygun olan ilaç verilmektedir. Bu nedenle bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekir.

Bu tür bir degerlendirme yapıilmadan piysada satilan ve Saglik Bakanlıgı onayi olmayan ilaçlarin veya besin desteklerinin kullanılması faydasizdir. Maalesef Bu tur destekler gelişigüzel kullanilmaktadir. Oysa altta yatan bir hormon bozuklugu ve genellikle insulin direnci ve tiroid bozuklugu devam ettigi icin biraz kilo verseniz bile tekrar alirsiniz. Bu nedenle ilk once kilo aldiran nedenlerin ve genellikle de hormon bozuklugunun saptanması ve tedavisi gerekir.


Kalp, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği ve gece uykuda nefes kesilmesi olan ikilolu kişilerde, diyet ve egzersizle birlikte hemen ilaç tedavisine Endokrin uzmanı tarafından başlanabilir.

İlaç tedavisiyle 3-6 ayda %10 ve daha fazla kilo kaybı sağlanmışsa, tekrar kilo almayı önlemek için ilaca devam etmek uygundur. Ne kadar uzun süre ilaç kullanılacağına, kişinin risk durumuna göre Endokrin doktoru karar verir.

Zayıflama ilaçlarının başarılı olması için mutlaka glisemik indeks (Gİ ) diyeti ve egzersizin birlikte yapılması gerekir. Diyet ve egzersiz yapmadan bu ilaçlarla zayıflamak mümkün değildir.

İlaç tedavisi ile ilk ayda 2 kilodan fazla veremeyenler, ilerde bu tedaviden fayda görmeyecek demektir, bu durumda aynı ilaca devam etmenin bir faydası yoktur. İlacı değiştirmek gerekir. Başka ilaçla da aynı başarısızlık yaşanırsa, bu hastaya ilaç tedavisi önerilmez.

İlaç tedavisi sırasında ilaçların yan etkileri yönünden ilacı alan kişinin yakından takip edilmesi gerekir.

Zayıflayacağım diye içeriği bilinmeyen ve klinik olarak test edilmemiş bitki ve sebze ilaçlarına, yosun haplarına veya bantlara iltifat etmeyiniz. Bu tür ilaçların zararları olabilir. İlaç kullanırken mutlaka Endokrin doktorunuza danışınız.

Hızlı kilo verirken altıncı ayda ve birinci yılda boy, ağırlık, vücut kitle indeksi, bel çevresi ölçülmeli ve ne kadar zayıflandığı takip edilmelidir. İlaç alanların daha sıkı takip edilmesi gerekebilir. Diyet yapan kişinin, altı ay-1 yıl içinde ağırlığının %10’nunu kaybetmesi, zayıflama programının iyi gittiğinin bir işaretidir. O zaman bu kiloyu muhafaza etme aşamasına girilir. Risk faktörleri devam ediyorsa yoğun kilo verme programına devam etmelidir.

Kilo verme çabası başarısızlıkla sonuçlanmışsa, bunun nedenlerini değerlendirmek gerekir. Kilo verememenin nedenleri genellikle şunlardır:
Yukarıda belirtilen durumlardan birisi sizde varsa ona yönelik olarak ENDOKRIN UZMANI tarafından girişimde bulunmak gerekir. Fazla yemek yiyorsanız zayıflayamazsınız. Az yediğiniz halde hiç hareket etmiyorsanız yine problem var demektir. Hareket etmeden zayıflamak mümkün değildir. Psikolojik problemleriniz ve aşırı stres varsa başarısız olma olasılığı yüksektir. Bir psikolog veya psikiyatristten yardım almak ve gevşeme tekniklerini öğrenmek size yardımcı olabilir. Geceleri uyanıyor ve doğru buzdolabına gidip atıştırmalarda bulunuyorsanız kanınızda insülin hormonunda yükseklik olma olasılığı vardır. Bunun için uygun ilaçlar almanız ve diyetinizi ayarlamanız gerekir. Bu amaçla bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz gerekir.

Kilo veremeyen kişilerin bir kısmında tiroid hormon yetmezliği olabilir. Tiroid hormon yetmezliği kilo vermede zorluk yaratabilir. Önceden tiroit bezi yetmezliği olanlarda (hipotiroidi veya Hashimoto hastalığı gibi) kullandıkları ilaçlar az geliyor olabilir. Bu ilaçların doz ayarlaması için endokrinoloji uzmanı bir doktora başvurmanız gerekir. Kadınlarda menopoz döneminde de kilo vermede bazı sıkıntılar olabilir. Menopozdaki kadınlarda doktorunuz sizin durumunuza göre diyet, ilaç ve egzersiz ayarlaması konusunda yardımcı olabilir. Polikistik over hastalığı olan kadınlarda da bu durum önceden bilinmiyorsa diyet tedavisiyle zayıflamada zorluklar olabilir. Erkeklerde erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonunun kanda az olması da kiloyu artırır ve şişmanlık yapar. Bu eksiklik tedavi ile düzelmez ise kilo vermek çok zordur.

Yukarıda anlattığım nedenler bize zayıflama diyeti veya programına başlamadan önce mutlaka bir endokrinoloji uzmanına muayene olmak için gitmeniz gerektiğini gösterir. Kilolu kişilerin çoğunda mutlaka hormon bozukluğu vardır. Herhangi bir hormon bozukluğunun bulunduğu bir durumda bu tetkik ve tedavileri yapmadan hemen diyete başlamak başarısızlıkla sonuçlanır.

Bu nedenle Endokrin uzmanına danışmadan gelişigüzel bitki ve sebze hapları veya zayiflama ilaçları kullanmayınız.